A gyermekek különösen kíváncsiak arra, hogy mi történik körülöttük, ezért sokszor olyan aktívak, hogy nem lehet észrevenni, mennyire fáradtak. A gyermekeknek mindazonáltal rengeteg alvásra van szükségük, ezért ha kicsit későbbre tesszük is a lefekvés idejét - ha például sokáig dolgozunk és többet szeretnénk a gyerekkel lenni - akkor is tartsuk szem előtt a gyerek alvásigényét. Bár ezek az adatok gyermekenként eltérhetnek, hiszen minden kisgyerek alvásigénye más és más.
A gyermekek átlagos alvásszükséglete:
12 hónapos: 13 és fél óra
2 éves: 13 óra
3 éves: 12 óra
5 éves: 11 óra
Hogyan birkózzunk meg az alvásproblémával?
· Alakítsunk ki egy napi rutint a lefekvés idejére - például vacsora, fürdés, pizsama és aztán az ágy. Semmiképpen se legyen ez túl bonyolult, különben a lefekvés órákat vesz igénybe.
· Hagyjunk a gyereknek időt lecsillapodni - ha sírni kezdene a lefekvés miatt, hagyjuk egy kicsit magára, de semmiképpen sem olyan sokáig, hogy félni vagy aggódni kezdjen.
· Csendesedjen el egy kicsit ilyenkor az egész lakás - így a gyerek is könnyebben megnyugszik, és megtanulja, hogy az éjszaka különbözik a nappaltól. Bár itt meg kell jegyezni, hogy ez e taktika néhány gyereknél nem működik, mert van, hogy szeretik hallani a megszokott zajokat, mert ezáltal biztosak lehetnek abban, hogy szüleik a közelben vannak.
· Ha végképp nem akar elaludni, engedjük hogy játsszon, vagy könyvet nézegessen, de szigorúan csak az ágyban.
· Ha a gyerek folyamatosan felkel, miután lefektettük szigorúan és következetesen vissza kell őt vinni az ágyba, és így egy kis idő múlva hozzászokik, hogy ne keljen fel, ha alvásidő van.
· Ha a gyerek felébred éjszaka ne nagyon gyújtsunk lámpát, beszéljünk lágyan, kedvesen ha szükséges vegyük az ölünkbe, de ne túl hevesen, és semmiképpen se engedjük játszani!
És a felkelés?
· A gyerekszobába vastag rolót vagy függönyt használjunk, ami reggel nem engedi át a fényt - ez különösen nyáron fontos, amikor korán kel a nap és sokáig van világos.
· Készítsünk az ágy közelébe olyan (biztonságos) játékokat, amellyel szívesen játszik gyermekünk, ha felébred. Ha több gyerek van, egymást is gyakran elszórakoztatják, amíg a szülők felébrednek.
· A gyerekek sokszor nagyon korán kelnek, ebben az időszakban nincs más megoldás, mint a türelem. Gondoljunk arra, hogy egyszer óvodába és iskolába fognak járni, és akkor úgyis tovább fognak aludni.
Csináljunk kedvet a lefekvéshez!
Az alvás temperamentum kérdése, de a jó alvó gyereket is el lehet rontani. Például azzal, ha nem vagyunk következetesek. A fektetésnek állandó, meghatározott ideje legyen. Ha a gyerek épp belefeledkezett valami érdekes játékba, ne szedjük ki azonnal a kezéből, de figyelmeztessük, hogy pár perc múlva megyünk lefeküdni.És újabb haladékot ne adjunk, mert akkor a gyermek megtanulja, kis nyafival kitolható az idő. Jó módszer egy órát tenni a szobába (akkor is, ha még nem ismeri) és megmutatni, ha ide ér a mutató, menni kell az ágyba.
- Ne próbáljuk meg lekenyerezni a gyermeket. A „ha ma szépen lefekszel, holnap megveszem neked azt a kisautót”-szerű ígéretek azt üzenik: mégiscsak te döntesz az alvásról, kicsim. Határozottnak kell lenni, de nem parancsolgatónak, mert az dacreakciót vált ki. Az alvás pedig éppen az akarat ellazulását feltételezi.
- Annak, hogy egy kisgyerek nem akar aludni menni, vagy mindenféle ürüggyel újra és újra behívja a mamáját, sokféle oka lehet. Leggyakoribb, hogy fél a sötétségtől. A kisgyerek azt hiszi, ha ő nem lát valamit, akkor az nincs. (Ha például befogja a szemét, úgy gondolja, ő sem látszik.) Úgyhogy a sötétben maradás okozhat egyfajta megsemmisüléstől való félelmet, ami kiegészülhet a szülők elvesztése miatti szorongással.
- Tilos, még kedveskedve is, gúnyolni a gyereket félelmei miatt („ekkora fiú, hogy lehet ilyen anyámasszony katonája” stb.) Egy gyenge fényű lámpa, nagyobb gyerek esetén az elérhető villanykapcsoló sokat segíthet a félelmek elűzésében.
Fontos az is, hogy tegyük meghitté az alvás előtti perceket. Legyen egy állandó babusgatós, beszélgetős rituálé, amelyet elvégzünk a szorongások leküzdésére. Hagyjunk időt meseolvasásra. A lefekvést varázsoljuk pozitív élménnyé!